Wednesday, May 9, 2012

Where the Wild Things Are by Maurice Sendak


Read more
Rest in peace Maurice Sendakfrom "Terrible Yellow Eyes" by Cory Godbey


Terrible Yellow Eyes is a collection of art inspired by Maurice Sendak’s classic book,
Where the Wild Things Are.
Kurmaca oyunu bu. Tek kural var. Yazarın hayalgücüyle okurun hayal gücünün, sayfaları ve sözcükleri terk ederek, duyularla algıladığımız dünyadan çıkarak, farklı bir gerçeklikte karşı karşıya gelmesi ve göz göze bakması. “Şeyi görüyor musun ne kadar kurak ve sarı” der yazar, “Evet tıpkı deniz gibi” der okur ve anlaşırlar. Çünkü o hayal güçlerinin buluştuğu diyarda ampirik kurallar yoktur.

Yazar, okurdan önce gitmiştir o diyara ama yolda okura ekmek kırıntıları bırakmıştır. Kapılar açmıştır, tüneller ve merdivenler inşa etmiştir. Davettir her kitap. Ve bu davet en çok çocuk edebiyatında ve çocuk kitaplarında karşıkonmaz, büyülü ve akıl çelicidir. Çocuklar da bu daveti hemen kabul eder ve yazarın gösterdiği yoldan kaybolmadan giderek hayalgücünün krallığına ulaşır. Bu nedenle çocukken okuduğumuz kitaplar kıymetlimiz oldu. Aynı nedenle, günlük hayatla başa çıkamadığımız anlarda o çok sevgili çocukluk kitabını tekrar okumaya sığındık.

Maurice Sendak’in 1963’te yazdığı ve resimlediği Where The Wild Things Are, bir nesil Amerikalı için işte böyle çocukluk dönemi kıymetlisi bir kitap. 


No comments:

Post a Comment